Kaj povzroča glavobol, ki ga spremlja slabost? (15 vzrokov)

Nazadnje posodobljeno:

Ste že kdaj imeli bolečino, težo ali pritisk v glavi, in ste obenem čutili slabost? Ta simptoma vam lahko pokvarita dan, preprečita produktivnost in uživanje v aktivnostih. Njuno skupno pojavljanje je pogosto, a običajno tudi hitro mineta. Če pa sta ponavljajoča ali posebno huda, pa je morda dobro razmisliti o obisku zdravnika, da razjasnite vzroke. 

Pregledali bomo najpogostejše razloge, zakaj se pojavita slabost in glavobol hkrati, in kako ukrepati.

1. Migrena – Ko glavobol spremlja slabost in občutljivost na svetlobo

Migrena je močan glavobol, ki ga spremljajo še slabost, občutljivost na določene dražljaje (svetlobo, hrup, določene vonje) in včasih tudi bruhanje. Huda bolečina je običajno na eni strani glave in lahko traja več ur ali dni. Tipično se pojavlja po določenih sprožiteljih, ki so pri vsaki osebi različni. Lahko gre za določeno hrano, stres, pomanjkanje spanja ali hormonske spremembe, celo vremenske spremembe.

Migreno blažimo s protibolečinskimi tabletami ali posebnimi zdravili proti migreni, ki jih predpiše zdravnik. Te tablete imajo tudi zmožnost zmanjšanja pogostosti migrenskih napadov, pri nekaterih pa jih tudi povsem odpravijo. Če pogosto doživljate migrene, poiščite pomoč zdravnika, ki vam lahko predpiše tablete za preprečevanje napadov. Pomagajo tudi spremembe življenjskega sloga, ki vam omogočijo izogibanje sprožilnim dejavnikom, in sprostitvene tehnike, kot so meditacija, joga in dihalne vaje.

Zakaj se pri nekaterih ljudeh pojavljajo migrene? Čeprav razlogi v vseh primerih niso jasni, naj bi bile povezane z oslabljeno sposobnostjo možganov za uravnavanje krvnih žil in bolečinskih dražljajev v možganih. Po drugi teoriji pa se migrena pojavi zaradi pretirane aktivacije živčnih vlaken v možganih, ki povzroči vnetje in otekanje možganskega tkiva. Na področju migrene je še veliko neraziskanega, vendar bomo v prihodnosti gotovo dobili več znanja o tej izredno neprijetni bolezni.

2. Dehidracija

Voda je vir življenja, vendar pogosto kar pozabimo dovolj spiti. Dehidracija je pogost vzrok glavobola in slabosti, poleg tega pa tudi vrtoglavice, celo zmedenosti. Ko je telo dehidrirano, se zmanjša količina tekočine, ki se nahaja v možganih, kar lahko povzroči bolečino in omotico. Obenem pa lahko dehidracija povzroči motnje v prebavnem sistemu, ki lahko privedejo do slabosti in bruhanja.

Najboljši način za preprečevanje dehidracije je redno uživanje zadostne količine tekočin, še posebej v vročih in suhih pogojih. Če imate simptome dehidracije, poskusite popiti nekaj kozarcev vode, rehidracijske tekočine (vode, pomešane s sokom in soljo) ali komercialne pijače z elektroliti, da nadomestite izgubljene tekočine in elektrolite, predvsem natrij.

Poleg že alkohola obstajajo še druga stanja, ki privedejo do dehidracije. To so močno potenje (lahko ponoči), pogosto uriniranje (na primer pri diabetesu ali ledvičnih obolenjih), bruhanje ali driska, in sindroma razdraženega ali prepustnega črevesja.

3. Alkohol

Vzrok sočasne slabosti in glavobola je lahko prekomerno uživanje alkohola. Alkohol povzroča vnetje in draži sluznico želodca, kar lahko povzroči slabost. Poleg tega alkohol širi krvne žile v možganih, kar lahko privede do glavobola. Ne pomaga pa niti, da je alkohol diuretik in zato dehidrira telo, kar še okrepi glavobol. Če želite ublažiti simptome lahko pomaga dobra hidracija ali zdravila proti bolečinam.

4. Kongestija sinusov

Kongestija sinusov je vnetje sluznice v obnosnih votlinah. Lahko povzroči glavobol, zamašenost nosu, bolečine v področju obraza in slabost. Sinusi so votline v lobanji, ki so, podobno kot nosna votlina, pokriti s sluznico. Ta sluznica se v določenih primerih zadebeli. Če pride do vnetja, se v sinusih nabira sluz in tekočina. Vse to povzroči, da v sinuse ne pride dovolj zraka in sinusi se zamašijo. S tem sluznica še bolj nabrekne in sklene  se začaran krog, tako da lahko stanje zamašitve sinusov traja več tednov ali mesecev. Začetni sprožitelj so lahko bakterijske ali virusne okužbe, lahko pa tudi alergije ali draženje sluznice.

Zdravljenje vnetja sinusov vključuje protibolečinska in protivnetna zdravila, kot so ibuprofen ali paracetamol, ter dekongestivi, ki pomagajo zmanjšati oteklino in izcedek iz nosu. Vendar pa so lahko nekatere okužbe sinusov bolj resne in zahtevajo antibiotike, zato se posvetujte z zdravnikom, če simptomi ne izginejo v nekaj dneh.

5. Povišan krvni tlak

Povišan krvni tlak je ena najpogostejših kroničnih bolezni in lahko na dolgi rok povzroči zdravstvene težave. Toda številni ne vejo, da lahko povišan krvni tlak na kratek rok povzroči slabost in glavobol. To je zato, ker povzroči vazokonstrikcijo ali zoženje krvnih žil v možganih, da zmanjša pretok krvi v možgane. Če je pretok krvi v možgane zmanjšan, pride do glavobola in slabosti.

6. Zastrupitev s hrano

Če ste pred kratkim jedli kaj pokvarjenega, lahko to povzroči slabost, glavobol in druge nevšečnosti. Zastrupitev s hrano nastane zaradi bakterij, virusov, parazitov ali toksinov teh mikroorganizmov. Običajno se simptomi pojavijo v nekaj urah po obroku, vseeno pa je včasih težko vedeti, v čem je vzrok. Pogosto se poleg slabosti in bruhanja pojavijo driska, bolečine v trebuhu, kadar pride do dehidracije, pa še glavobol. Najpogostejši povzročitelji so salmonela, kampilobakter, E. coli, Listeria in norovirus.

Ob okužbi s hrano je ključen ukrep hidracija (dovolj vode in mineralov oziroma elektrolitov). Pomaga, če za nekaj časa omejimo uživanje trde hrane, kar pa običajno storimo že sami, saj izgubimo željo po hrani. Če simptomi trajajo več kot dva dni, poiščimo pomoč zdravnika.

7. Pomanjkanje spanja

Vsi vemo, da je dobro spanje pogoj za zdravje in dobro počutje. Če ne spite dovolj, lahko to povzroči utrujenost, stres in glavobol. Pomanjkanje spanja lahko privede tudi do sprememb v hormonskem ravnovesju in posledično do slabosti. Da bi preprečili te simptome, poskrbite za dovolj spanja. Za doseganje kvalitetnega spanca je potrebno urediti higieno spanja. Pojdite spat ob istem času vsak večer, izklopite telefon in računalnik vsaj 2 uri pred spanjem ter se izogibajte kofeinu in alkoholu vsaj 6 ur pred spanjem.

8. Menstrualni ciklus

Ženske poročajo o slabosti in glavobolu med menstruacijo, kar je pogosto povezano s hormonskimi spremembami. Če želite olajšati simptome, poskusite z uporabo grelne blazine na trebuhu, zdravili proti bolečinam ali izogibanjem hrani, ki lahko poslabša vaše hormonsko stanje.

9. Nosečnost

Nosečnost spremljajo hormonske spremembe, nihanje tlaka in krvnega sladkorja, ali huda utrujenost, zaradi česar lahko doživite glavobol in slabost.

Simptome jutranje slabosti in glavobola lahko omilite s naslednjimi ukrepi:

  • pogostim uživanjem manjših in lažjih obrokov,
  • pitjem dovolj tekočine,
  • dovolj počitka,
  • ingverjevim čajem – znanim po pomirjanju in lajšanju slabosti,
  • hladnimi obkladki,
  • dodatki vitamina B6, ki lajšajo simptome slabosti in bruhanja,
  • alternativnimi metodami, kot je akupresura, vendar moramo biti pri izvajanju alternativnih metod med nosečnostjo previdni, saj se je nekaterim energijskim točkam med nosečnostjo potrebno izogibati.

Če imate hude simptome, lahko zdravnik predpiše zdravila za lajšanje simptomov, ki ne škodujejo razvoju ploda.

10. Poslabšano delovanje jeter

Jetra so ključni organ za čiščenje telesa in presnovo. Če je delovanje tega organa oslabljeno, to vpliva na številne procese v telesu, kar povzroči slabost in glavobol. Nekateri izmed simptomov nenormalne funkcije jeter so rumenkasta koža in oči, bolečine v trebuhu, slabost in bruhanje. Če opazite te simptome, se posvetujte z zdravnikom, ki lahko predpiše ustrezno zdravljenje.

11. Prebavne motnje – Slabost in glavobol po obroku

Če čutite slabost in glavobol po obroku, je lahko to znak prebavnih motenj. Prebavne motnje se lahko pojavijo zaradi številnih dejavnikov, kot so prekomerno uživanje hrane, neprimerna prehrana, stres ali bolezen prebavil. Če želite zmanjšati tveganje za prebavne motnje, poskusite jesti manjše obroke in se izogibajte visokomaščobni, predelani in začinjeni hrani. Če imate kljub ukrepom težave že dlje časa, se posvetujte z zdravnikom, ki vam lahko predpiše dodatne preiskave.

12. Tesnobnost

Tesnobnost ali anksioznost lahko povzroči veliko težav, vključno s slabostjo in glavobolom. Stanje tesnobnosti sproži sproščanje hormonov stresa, ki lahko povzročijo nezaželene simptome v telesu: povečan srčni utrip, zvišan krvni tlak in motnje prebave, kar lahko vodi do slabosti in glavobola.

Če se soočate z tesnobnostjo, je pomembno, da poiščete načine za obvladovanje stresa. Meditacija, joga in globoko dihanje lahko pomagajo zmanjšati simptome. Prav tako je koristno govoriti s strokovnjakom, ki lahko pomaga pri razvijanju strategij za obvladovanje tesnobnosti.

13. Gripa, okužbe dihal in povišana telesna temperatura

Okužbe so pogosto vzrok slabosti in glavobola. Najpogosteje ju povzroča gripa. Gripa povzroča splošno oslabelost, difuzne bolečine v mišicah in drugod, glavobol, slabost in bruhanje. Poleg gripe pa še številne okužbe dihal, tako virusne kot bakterijske, povzročijo podobne simptome.

Če imate okužbo, ki ne mine sama od sebe, je najbolje, da obiščete svojega zdravnika. Čeprav je to redko, pa zdravljenje okužb občasno zahteva uporabo antibiotikov ali drugih zdravil.

14. Nizka raven sladkorja v krvi – hipoglikemija oz. »hipa«

Hipoglikemija oziroma nizka raven sladkorja v krvi, je stanje, ko raven glukoze v krvi pade pod normalno raven. To se lahko zgodi če ne jemo dovolj pogosto ali če imamo težave s sladkorno boleznijo in jemljemo inzulin. Hipoglikemija se kaže kot slabost, glavobol, omotica in utrujenost, ker telo in možgani nimajo dovolj energije.

Če se pojavi hipoglikemija, popijte kozarec soka, sladkane pijače, ali pojejte bonbon ali sadje. Da bi preprečili hipoglikemijo, morate jesti ob rednih časih in se izogibati prevelikim obrokom ogljikovih hidratov, ki zelo dvignejo inzulin.

Hipoglikemija je še posebej nevarna za ljudi s sladkorno boleznijo, saj lahko huda hipoglikemija povzroči izgubo zavesti ali celo smrt. Če imate neurejeno sladkorno bolezen, se posvetujte s svojim zdravnikom o spremembah odmerkov zdravil in drugih ukrepih. Za vse diabetike je pomembno, da redno preverjajo raven sladkorja v krvi in sprejmejo ukrepe za njegov nadzor. To lahko vključuje spremembo prehrane, redno vadbo in jemanje zdravil.

15. Vrtoglavica

Vrtoglavica je občutek, ko se zdi, da se svet okoli vas vrti ali da izgubljamo tla pod nogami. Pogosto jo spremljata slabost in glavobol, kar je lahko posledica nihanja krvnega tlaka ali nizke ravni sladkorja v krvi. Vrtoglavica lahko tudi kaže na nekatere druge zdravstvene težave, kot so vnetje notranjega ušesa, migrena, težave s srcem oz. ožiljem, anemijo, dehidracijo ali tesnobo.

Če se pojavi vrtoglavica, si lahko pomagate tako, da se usedete ali lezete, da se izognete padcu. Poskusite se umiriti in globoko dihati. Če so vzroki vrtoglavice prenizek krvni tlak ali nizka raven sladkorja v krvi, boste morda morali prilagoditi svojo prehrano ali zdravljenje. Če se težave ponavljajo ali so intenzivne, se posvetujte z zdravnikom, saj lahko to kaže na druge vzroke.

Kako se spopasti s slabostjo in glavobolom?

Skupno pojavljanje slabosti in glavobola je lahko zelo neprijetno. Vendar v večini primerov ti simptomi niso znak resnega zdravstvenega stanja. Lahko jih lajšamo z uporabo preprostih metod, kot so zdravila proti bolečinam, dobra hidracija, izogibanje vročini in alkoholu, izpostavljenosti dražljajem ali spremembe prehranjevalnih in drugih navad.

Če pa se ti simptomi pojavijo pogosto ali postanejo zelo intenzivni, je pomembno, da poiščete zdravniško pomoč, da izključite morebitne resne zdravstvene težave. Upamo, da smo vam pomagali razumeti, zakaj se pojavljajo slabost in glavobol. Ne pozabite, da je v prvi vrsti pomembno, da poskrbite zase in svoje zdravje, saj je to osnova za srečno in zadovoljno življenje.

Leave a Comment