Ste vedeli, da nastanek slabosti znanstveniki še danes slabo razumejo? Čeprav vsak od nas kdaj podleže slabosti, gre za kompleksen pojav.
V tem članku se bomo poglobili v vzroke, ki privedejo do slabosti, ki ga ne spremlja bruhanje. Ne glede na to, ali si želite olajšati občasno slabost ali obvladati kronično stanje, upamo, da boste našli koristne informacije.
Razlika med slabostjo brez bruhanja in z bruhanjem
Številne bolezni lahko povzročajo slabost – če je ta ista bolezen nekoliko izrazitejša, pa je slabosti pridruženo še bruhanje.
Vendar pa je prisotnost ali odsotnost bruhanja odvisna tudi od posameznikove splošne pripravljenosti (Ali ima kronične bolezni? Kakšna je njegova starost in spol?).
Kadar skupina posameznikov poje pokvarjeno ali okuženo hrano bo pri nekaterih je v ospredju bruhanje, pri drugih slabost, pri tretjih oboje, pri četrtih pa nič od naštetega. V splošnem pa velja, da hujša kot je bolezen (v tem primeru okužba s hrano), večja je verjetnost, da bo ob slabosti prisotno še bruhanje.
1. Potovalna slabost
Slabost med vožnjo – z avtomobilom, letalom, v lunaparku ali na ladji – nastane zaradi nasprotujočih si signalov v možganih. Del informacije pride iz oči, del pa od ravnotežnega organa, katerega naloga je med drugim zaznavanje hitrosti in pospeškov gibanja. Za potovalno slabost je značilna slabost, zgolj v hujših primerih pa do bruhanja.
Močni vizualni in senzorični dražljaji, kot so hitro premikajoči se vzorci ali prizori v videoigrah ali filmih, lahko prav tako povzročijo »potovalno slabost«. V tem primeru se ne premikamo, vseeno pa možgani dobivajo konfliktne informacije o hitrih premikih.
2. Tesnoba in stres
Stres ali tesnoba povzročata prekomerno aktivacijo simpatičnega živčnega Sistema. To povzroči slabost brez bruhanja. Pri stresu pogosto pride do povečanega pretoka krvi v prebavnem traktu, kar povzroči zmanjšanje gibljivosti želodca in povečanje zaznavanje občutkov, ki prihajajo iz prebavnega sistema, med drugim slabosti.
3. Refluks želodčne kisline
Refluks, znan tudi kot gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB), je posledica povratnega toka želodčne kisline v požiralnik. Kislina lahko povzroči draženje in vnetje požiralnika ter slabost brez bruhanja. Za refluks je sicer najbolj značilna zgaga – pekoč občutek za prsnico, manj pa je znano, da pogosto povzroča tudi druge simptome, kot so slabost, napihnjenost, bruhanje, bolečine v prsnem košu, težave s požiranjem, spahovanje, kronični kašelj, boleče grlo in hripavost.
4. Črevesna okužba – gastroenteritis
Gastroenteritis je vnetje želodca in črevesja, ki ga običajno povzroči virusna ali bakterijska okužba. Okužba se lahko prenese z okuženo hrano ali vodo ali s tesnim stikom z okuženo osebo. Simptomi gastroenteritisa lahko vključujejo slabost z ali brez bruhanja, trebušno bolečino, diarejo, ob hujših okužbah še vročino, glavobol in bolečine po telesu. Pri zmernem gastroenteritisu, ki ga običajno povzročijo virusi, je nadomeščanje vode in elektrolitov ključnega pomena. Pri redkih bakterijskih gastroenteritisih je potrebno antibiotično zdravljenje.
5. Hormonske spremembe
Hormonske spremembe med nosečnostjo ali nekatera bolezenska stanja lahko povzročijo slabost brez bruhanja. Na primer, slabost in bruhanje sta pogosta v prvem trimesečju nosečnosti zaradi povečanja hormonov, kot sta človeški horionski gonadotropin (hCG) in estrogen.
Druge zdravstvene težave, ki lahko povzročijo hormonsko povzročeno slabost, vključujejo hipertirozo, insuficienco nadledvične žleze in motnje hipofize.
6. Neželeni učinki zdravil
Številna zdravila imajo lahko slabost kot neželeni učinek, zlasti tista, ki vplivajo na prebavni sistem – antibiotiki, protibolečinska zdravila in zdravila za kemoterapijo. V nekaterih primerih je lahko slabost blaga in izgine sama od sebe, v drugih primerih pa lahko zahteva spremembo zdravila. Tudi alergija na zdravilo se med drugim kaže s slabostjo.
7. Prehranska intoleranca
Pojavi se, kadar telo težko prebavlja nekatera živila ali sestavine hrane. To lahko povzroči prebavne simptome, kot so slabost, napihnjenost in bolečine v trebuhu, običajno brez bruhanja. Pogoste intolerance na hrano vključujejo intoleranco na laktozo in na gluten.
8. Gastropareza
Gastropareza je stanje, pri katerem se želodec ne prazni pravilno – zapoznelo praznjenje želodca. To lahko povzroči slabost brez bruhanja ter druge simptome, kot so napihnjenost, bolečine v trebuhu in zgodnja sitost. Gastroparezo lahko povzročijo sladkorna bolezen, operacija, nevrološke bolezni ali neznani, idiopatski vzroki.
9. Sindrom razdražljivega črevesa
Slabost je pogost spremljevalec sindroma razdražljivega črevesa (IBS, angl. inflammatory bowel disease), ki je kronična prebavna motnja, ki prizadene debelo črevo. Drugi pogosti simptomi IBS so bolečine v trebuhu, napihnjenost, zaprtje in driska.
Slabost pri IBS lahko povzročijo različni dejavniki, kot so prisotnost plinov ali napihnjenost črevesja, odziv telesa na stres ali uživanje določenih živil, ki sprožijo simptome. Slabost je lahko pogostejša pri ljudeh z IBS, ki imajo težave z zaprtjem ali anamnezo tesnobe ali depresije.
10. Motnje, povezane s centralno senzitizacijo
Centralna senzibilizacija je pojav, ko osrednji živčni sistem postane preobčutljiv na dražljaje, kar okrepi bolečino in nelagodje.
Bolezni, kot so fibromialgija, sindrom kronične utrujenosti, POTS in nekateri glavoboli so primeri bolezni, povezanih s centralno senzibilizacijo. V teh primerih možgani običajne signale zaznavajo kot pretirane grožnje, kar vodi do povečanega odziva telesa. Živčni sistem lahko napačno stimulira prebavila, kar vodi v slabost. Ta je lahko zelo nepredvidljiva in vodi do slabše kakovosti življenja.
Drugi vzroki
Številne bolezni se lahko kažejo s slabostjo, vendar običajno pri njih slabost ni vodilni simptom (simptom, ki nas privede k zdravniku ali na urgenco). Slabost velja za nespecifični simptom: kadar se pri bolniku pojavi slabost, to ne pove prav veliko o vzrokih, kjer je paleta možnih vzrokov tako široka.
Kljub temu v nadaljevanju navajamo še nekaj vzrokov, ki jih lahko spremlja slabost brez bruhanja. Zgolj ob dolgotrajni, ponavljajoči se in nevzdržni slabosti je potrebno pomisliti na katerega od redkih vzrokov in opraviti dodatne preiskave.
- Migrena je nevrološka bolezen, za katero so značilni ponavljajoči se glavoboli, ki jih lahko spremljajo slabost, bruhanje, motnje vida, mravljinčenje in številni drugi simptomi. Čeprav je običajno migrenski glavobol zelo močan, pa pri nekaterih povsem brez glavobola, zato nekateri ljudje ne vedo, da trpijo za migreno. Opažajo samo migrensko avro, ki se kaže kot mravljinčenje, motnje vida ali slabost.
- Motnje notranjega ušesa, kot sta Ménièrova bolezen ali vnetje (labirintitis), lahko povzročijo vrtoglavico, ki je občutek vrtenja ali vrtenja, ter slabost in/ali bruhanje. Te motnje so lahko posledica okužb, vnetij ali dednih bolezni. Običajno je glavni simptom vrtoglavica.
- Bakterijska pljučnica se običajno kaže s kašljem, vročino, pomanjkanjem sape in prsno bolečino. Nekatere bakterije povzročajo atipično pljučnico, pri kateri so znaki bolezni manj jasni in je lahko v ospredju slabost in slabo počutje.
- Srčne bolezni se kažejo s prsno bolečino, pomanjkanjem sape, oslabelostjo, nezmožnostjo za telesni napor. Bolezni srca se lahko dodatno kažejo tudi s slabostjo, in sicer zaradi fizičnega stresa, ki ga telo prenaša ob oslabelosti srca.
- Vnetje slepiča se, poleg drugih simptomov, kot so bolečine v trebuhu, izguba apetita in bruhanje, pogosto kaže s slabostjo in/ali bruhanjem.
Kako ukrepati ob slabosti?
Če čutite slabost, lahko za lajšanje simptomov poskusite počivati v udobnem položaju, po možnosti z dvignjeno glavo, da zmanjšate možnost bruhanja. Če zmorete, pijte tekočino, da preprečite dehidracijo. Včasih je dovolj tudi odhod na svež zrak. Morda se v notranjem zraku zadržujejo snovi, ki jih ne vonjamo, a v nas zbudijo slabost.
Če imate apetit, se poskusite držati nedražeče hrane, kot so riž ali kruh. Izogibajte se hrani, vonjavam ali aktivnostim, ki sprožajo slabost. V nekaterih primerih lahko slabost ublažijo zdravila brez recepta, kot so zdravila za potovalno bolezen.
Pomembno je opozoriti, da če je slabost huda, vztrajna ali jo spremljajo drugi simptomi, kot so vročina, huda bolečina, vročina, zmanjkovanje sape, potenje ali krvava driska, morate nemudoma poiskati zdravniško pomoč. Ti simptomi lahko kažejo na resnejše stanje, ki zahteva zdravniško zdravljenje.