Palpitacije srca: ko srce razbija v mirovanju

Nazadnje posodobljeno:

Palpitacije srca je ime za zavedanje lastnega srčnega utripa. Srce lahko bije prehitro, prepočasi, neredno, lahko močno razbija ali preskakuje utripe.

Velikokrat gre le za subjektiven občutek, saj srce deluje povsem pravilno. Občasno pa gre na srčno obolenje, ki zahteva zdravljenje.

Kako pogoste so, nam pove podatek, da približno 16% ljudi, ki obiščejo osebnega zdravnika, navaja prisotnost palpitacij.

Vzroki za občutenje srčnega utripa

Palpitacije srca se lahko pojavijo zaradi številnih vzrokov. Pogosti vzroki so:

  • Stres, tesnoba ali napadi panike
  • Spodbujevalna sredstva, vključno s kofeinom, nikotinom in alkoholom
  • Povišana telesna temperatura in okužbe
  • Preveč ščitničnega hormona
  • Anemija zaradi pomanjkanja železa ali izguba krvi, zaradi katerih mora srce povečati pretok krvi
  • Dehidracija
  • Nekatera zdravila, na primer proti prehladu (če vsebujejo psevdoefedrin), zdravila za astmo (levocetrizin), zdravila za zdravljenje srčnega ritma, zdravila za ščitnico, antidepresivi
  • Nekatera zelišča in prehranski dodatki, na primer guarana, ali prisotnost nečistoč v njih
  • Nedovoljene droge, kot so kokain, amfetamini, MDMA in druge sintetične droge
  • Sindrom posturalne ortostatske tahikardije (POTS)
  • Hormonske spremembe, povezane z menstruacijo ali menopavzo, ali nosečnost
  • Pri nekaterih jih povzroča določena hrana, predvsem visokokalorični, veliki obroki

Palpitacije lahko povzročajo tudi srčne bolezni:

  • Aritmije (nenormalni srčni ritem). Aritmija lahko povzroči zelo hiter srčni utrip (tahikardija), nenavadno počasen srčni utrip (bradikardija), srčni utrip, ki se razlikuje od tipičnega srčnega ritma, ali kombinacijo vseh treh.
  • Kardiomiopatije in prirojene bolezni srca
  • Srčno popuščanje
  • Bolezni srčnih zaklopk
  • Srčni infarkt (običajno palpitacije niso glavni simptom)

Palpitacije povzročajo tudi ektopični udarci srca. To so prezgodnji ali dodatni utripi. Imenujemo jih tudi ekstrasistole. Ekstrasistole so zelo pogoste in skoraj v vseh primerih neškodljive.

Kako občutimo palpitacije?

Palpitacije se lahko občutijo na najrazličnejše načine. Vsak lahko občuti bitja srca na drugačen način.

Bitje srca lahko občutimo, kot da srce bije prehitro, trepeta, plapola, premočno utripa, ali pa preskakuje udarce – ne udari, ko bi moralo, pri naslednjem udarcu pa udari močneje.

Palpitacije lahko občutimo v prsih, v grlu, v vratu ali v glavi. Pojavijo se lahko med aktivnostjo ali v mirovanju.

Pri nekaterih ljudeh lahko palpitacije srca spremljajo dodatni simptomi, med drugim: bolečina v prsih, omedlevica, zadihanost, omotica ali vrtoglavica. V primeru resnih dodatnih simptomov je potrebno poiskati nujno medicinsko pomoč.

Kdaj obiskati zdravnika?

Palpitacije, ki so redke in trajajo le nekaj sekund, običajno niso nevarne.

Če palpitacije trajajo dlje časa ali se poslabšujejo, se obrnite na zdravnika. Prav tako to storite, če ne morete razjasniti vzroka palpitacij (na primer tesnobnost, zdravila, pretirana telesna vadba, preveliki obroki).

Če ste v preteklosti imeli težave s srcem ali imate veliko tveganje za bolezni srca, je pomembno, da ste pozorni na vse spremembe srčnega utripa ali ritma. Če se pojavijo novi simptomi ali se poslabšajo, se takoj obrnite na svojega zdravnika. Morda boste potrebovali preiskave srca, da bi ugotovili, ali so palpitacije posledica resnejših težav s srcem.

Poiščite nujno zdravniško pomoč, če se palpitacije srca pojavijo z drugimi simptomi: pritiskom ali bolečino v prsih, hudo zadihanostjo, hudo omotico, omedlevico ali izgubo zavesti.

Preiskave

Kadar bo zdravnik presodil, da je to potrebno, bo morda naročil naslednje preiskave, da izključi bolezen srca:

  • Elektrokardiogram (EKG) – Izmeri električno aktivnost srca.
  • Holter EKG – Prenosni EKG nosimo en dan ali več, da posnamemo srčni ritem med vsakodnevnimi dejavnostmi.
  • Rentgenogram prsnega koša – Odkrije spremembe na pljučih, ki bi lahko bile posledica težav s srcem.
  • Ultrazvok – Pridobi podrobne informacije o strukturi in delovanju srca ter o pretoku krvi.
  • Krvni testi – za izključitev elektrolitskih motenj, anemije, ščitničnih težav.

Zdravljenje

Pri palpitacijah je zdravljenje odvisno od osnovnega vzroka. V primerih, ko ni resnega srčnega obolenja, je palpitacije pogosto mogoče obvladati s spremembo življenjskega sloga.

Eden najpreprostejših načinov za obvladovanje srčnih palpitacij je izogibanje sprožilcem, ki jih lahko povzročijo, kot so kofein, alkohol, nekatera zdravila, stres in pomanjkanje spanja.

Če so srčne palpitacije povezane z bolezenskim stanjem, vam lahko zdravnik predpiše zdravila za nadzor stanja in obvladovanje palpitacij. Če so na primer palpitacije posledica prekomernega delovanja ščitnice, lahko predpiše zdravila za uravnavanje ravni ščitničnih hormonov.

Kadar je vzrok palpitacij aritmija, lahko zdravnik predpiše zdravilo, kot so beta blokerji za regulacijo srčnega ritma in frekvence.

V nekaterih primerih je morda potrebno bolj invazivno zdravljenje. Če na primer palpitacije povzroča neredno bitje srca, lahko zdravnik predlaga električno kardioverzijo, katetrsko ablacijo ali drug poseg.

Preventiva

Palpitacije srca lahko preprečujemo na več načinov, odvisno od vzroka.

Izboljšanje življenjskega sloga, kot so zmanjšanje stresa, redna telesna vadba, zdrava prehrana in dovolj spanja bo v veliko primerih povzročilo boljše splošno počutje in umirilo občutenje palpitacij. Obenem s tem tudi zmanjšamo srčnožilne dejavnike tveganja, s tem pa zmanjšamo možnost za srčna obolenja.

Izogibanje sprožilnim dejavnikom lahko pomaga zmanjšati pogostost in resnost palpitacij, če v ozadju ni resnega obolenja. Med te sodi kajenje in alkohol (do 14 enot na teden), rekreativne droge, in za nekatere tudi preveliki obroki, premastna in začinjena hrana.

Zmanjšanje vnosa kofeina – morda s hrano in pijačo vnašate preveliko količino kofeina, ne da bi to vedeli. Manj znani viri kofeina so temna čokolada, matcha in mate čaj, vsi pravi čaji (zeleni, črni, rdeči in beli) in nekateri prehranski dodatki, na primer guarana, ki je lahko dodana tudi energijskim pijačam. Poskusite zamenjati kavo in energijske napitke z njihovimi brezkofeinskimi različicami.

Tehnike sproščanja, kot so globoko dihanje, tai chi, biofeedback, meditacija ali joga, lahko prav tako pomagajo zmanjšati stres in preprečiti palpitacije.

Z rednimi pregledi pri zdravniku lahko odkrijete morebitna osnovna bolezenska stanja, ki lahko prispevajo k srčnim palpitacijam.

Če ste imeli v preteklosti težave s srcem ali imate veliko tveganje za bolezni srca, je pomembno, da upoštevate nasvete zdravnikov in specialistov, da bi obvladali svoje stanje in preprečili zaplete.

Zaključek

Razbijanje srca je lahko zelo neprijetno, vendar je zelo pogost simptom, ki je običajno neškodljiv. V nekaterih primerih pa so lahko palpitacije znak resnejšega stanja srca.

Če se pri vas pojavijo srčne palpitacije, je pomembno, da ste pozorni na vse spremljajoče simptome in po potrebi poiščete zdravniško pomoč. S pravilno diagnozo in zdravljenjem je mogoče večino primerov palpitacij srca učinkovito obvladati, kar vam omogoča zdravo in aktivno življenje.

Leave a Comment