Povečane, otekle ali vnete bezgavke v pazduhi so pogost pojav tako pri ženskah kot pri moških. Čeprav nam ob odkritju lahko vzbudijo strah, so njihovi vzroki običajno nenevarni.
Kljub temu je potrebno vedeti, v katerih primerih je dobro, da se zaradi otekline ali izbokline pod pazduho, ki bi lahko bila povečana bezgavka, odpravimo k zdravniku.
Na tej strani boste izvedeli vse o vzrokih za otekle bezgavke pod pazduho.
Kaj nam povedo otekle bezgavke?
Običajne, nepovečane bezgavke so oblike in velikosti fižola in niso vidne ali tipne. Imamo jih okoli 600 po celem telesu. Tiste pod kožo – na vratu, pod pazduho in v dimljah – lahko ob povečanju tipamo ali vidimo. Tiste okoli notranjih organov lahko zaznamo s slikovno diagnostiko.
Povečane bezgavke niso bolezen, temveč znak, da gre za nekakšno bolezensko dogajanje v telesu. Običajnose telo bori proti okužbi, redkeje proti lastnim antigenom (pri avtoimunski bolezni), ali v zelo redkih primerih pomenijo, se je v bezgavki razvil oziroma vanjo metastaziral rak.
Bezgavke so del limfnega ali limfatičnega sistema, ki ima pomembno vlogo v imunski obrambi. Ko telo zazna škodljive snovi ali tuje vsiljivce, kot so bakterije, jih limfne vozlišča ujamejo, imunski sistem pa se odzove z vnetjem, da jih uniči. Poleg te vloge limfatični sistem skrbi za ravnovesje tekočin v telesu.
V bezgavke v pazduhi se steka limfa iz celotne zgornje okončine, iz kože in mišic zgornjega dela trupa in hrbta in iz dojke.
»Limfadenopatija« je strokovno ime za povečane bezgavke in pomeni “bolezen bezgavk”. Uporablja se tudi beseda »limfadenitis«, ki pomeni »vnetje bezgavk«.
Simptomi in znaki
Povečane pazdušne bezgavke običajno opazimo na enega od treh načinov:
- Najdemo eno ali več bulic ali izboklin pod pazduho. Lahko so prisotne pod eno pazduho (unilateralno) ali pod obema (bilateralno).
- Zatipamo kroglasto izboklino pod pazduho, ki je sicer ne vidimo (na primer pri samopregledovanju dojk). Bezgavka lahko ob tipanju zaboli, čemur rečemo, da je občutljiva.
- Na bezgavko nas opozori bolečina, pod pazduho pa najdemo morda še znake vnetja, kot so rdečina, oteklina in toplota.
Običajno zmerno povečane bezgavke zdravniki ne »štejejo« kot povečane, ker je zmerna povečanost normalen pojav. Večina zdravnikov se strinja, da pazdušne bezgavke velikosti do 2 cm praktično nikoli nimajo resnih bolezenskih vzrokov. Nekateri to mejo postavljajo na 1 cm pod pazduho potrebujejo razjasnitev vzrokov. Obenem pa se strinjajo, da to velja le za pazdušne bezgavke, ne pa tudi za vratne in dimeljske bezgavke, za katere tudi oni upoštevajo mejo dveh centimetrov.
Pridruženi simptomi in znaki, ki lahko kažejo na prisotnost bolezni, so na primer otekanje sosednje dojke ali roke, vročina, izčrpanost, bolečine v sklepih ali mišicah in mnogi drugi. Pomembno je, da zdravniku navedemo vse spremljajoče simptome, saj lahko pomagajo razjasniti vzrok.
Poleg pazdušnih so lahko hkrati povečane tudi bezgavke drugje po telesu, predvsem v vratu in dimljah. Takrat govorimo o generalizirani limfadenopatiji, ki ima največkrat sistemske vzroke – torej bolezni, ki prizadenejo celo telo.
Vzroki za povečane bezgavke
Benigni vzroki so najpogosteje okužbe, na primer okužbe kože na področju roke ali okužbe dojke. Tudi toksoplazmoza, HIV, herpes, mononukleoza, tuberkuloza, Epstein-Barr virus in bolezen mačje praske so med možnimi infekcijskimi vzroki.
Sistemske bolezni lahko povzročijo limfadenopatijo pod pazduho, lahko pa po celem telesu. Primeri takih bolezni so avtoimunske bolezni (lupus, revmatoidni artritis), okužbe (toksoplazmoza, HIV, sifilis, Lymska borelioza, Epstein-Barr virus, ošpice) ali hematološke bolezni (limfom, levkemija).
Nekatera zdravila, vključno z zdravili proti epilepsiji, kot je fenitoin, in cepljenje proti virusom, kot so tifus, ošpice in COVID-19, lahko povzročijo povečane bezgavke.
Izjemoma so bezgavke lahko maligne – rak dojke, limfom, levkemija in metastatski rak – pokažejo v pazdušnih bezgavkah. Rak dojk običajno povzroči povečano bezgavko, kadar je lokalno napredoval. Limfom in levkemija sta raka, ki prizadeneta limfni sistem – limfom se razvije iz limfocitov v bezgavkah. Tudi metastatski rak, torej rak, ki se je s prvotnega mesta razširil v druge dele telesa, lahko povzroči povečane bezgavke.
V številnih primerih ostane vzrok neznan. Takrat govorimo o idiopatskih vzrokih.
Kdaj obiskati zdravnika?
Če opazite otekle bezgavke pod pazduho, je v nekaterih primerih potreben posvet z osebnim zdravnikom. V veliko primerov bo zdravnik predlagal opazovanje bezgavke, če ta ni prisotna še več kot 4 tedne. V veliki večini primerov se povečana bezgavka v tem časovnem obdobju zmanjša, ker je telo premagalo okužbo, zaradi katere se je povečala.
Naslednji znaki nakazujejo na bezgavke, ki z večjo verjetnostjo nakazujejo na bolezenski vzrok in potrebujejo pregled pri zdravniku:
- Zelo velika in boleča bezgavka ali več bezgavk, ki raste hitro in je lahko pričvrščena na tkivo, je s prsti ne moremo premakniti
- Pazdušna bezgavka, ki se pojavi po predhodno prebolelem raku, lahko nakazuje na ponovitev bolezni
- Neboleča, trda in nepomična bezgavka, ki lahko nakazuje na metastazo raka, čeprav je lahko bezgavka pri raku tudi boleča in mehka
- Bezgavka, ki je prisotna več kot 2-4 tedne, ali ki raste, lahko nakazuje na bolezensko ozadje
- Bezgavka, nad katero je koža pordela, vneta, ali se iz nje cedi gnoj ali druga tekočina
- Povečana bezgavka, ki jo spremljajo simptomi, kot so izguba teže, nočno potenje, dolgo trajajoča nepojasnjena vročina, težave z dihanjem ali izčrpanost.
S takojšnjo diagnozo in zdravljenjem je mogoče številne primere uspešno obvladati in odpraviti. Z ukrepi za ohranjanje splošnega zdravja in dobrega počutja lahko zmanjšate tveganje za nastanek bolezni, ki lahko vodijo do otekanja bezgavk in drugih zdravstvenih težav.
Diagnosticiranje
Zdravnik lahko običajno najde povečane bezgavke s telesnim pregledom, če se te nahajajo pod kožo. Da bi zožil možne vzroke za limfadenopatijo, bo upošteval več dejavnikov, vključno z velikostjo, konsistenco in številom bezgavk ter morebitnimi spremljajočimi simptomi. Tukaj je nekaj znakov in simptomov, na podlagi katerih lahko povežejo povečane bezgavke z njihovimi vzroki:
Spremljajoči znaki in simptomi | Možni vzroki |
Bolečina in rdečina bezgavke, povišana telesna temperatura, slabo počutje | Okužbe |
Nočno potenje, nepojasnjena izguba telesne teže, utrujenost, vročina, povečana vranica | Limfom, levkemija, metastaza raka |
Tipna sprememba v dojki, spremembe kože na dojkah | Rak dojk |
Bolečine v sklepih, izpuščaji, vročina, otekle bezgavke na drugih področjih, utrujenost | Revmatoidni artritis, lupus ali druga avtoimunska bolezen |
Povečane bezgavke nekaj tednov po rizičnem spolnem odnosu | HIV, sifilis |
Zdravnik lahko priporoči tudi nadaljnje preiskave, kot so citološka punkcija, biopsija, slikovne preiskave, na primer ultrazvok mehkih tkiv ali računalniška tomografija (CT), ali krvne preiskave, da ugotovi vzrok za otekle bezgavke.
So pazdušne bezgavke lahko povečane zaradi cepljenja?
Otekle bezgavke v pazduhah so zelo pogost neželeni učinek nekaterih cepiv, tudi cepiv proti COVID-19. Povečane bezgavke se najpogosteje pojavijo po cepivu mRNA, ker cepivo izzove močan imunski odziv.
Neželeni učinek je začasen in glede na študije ni nevaren. Če otekanje v pazduhah vztraja dlje časa, se posvetujte s svojim zdravnikom, še posebej, če imate dodatne simptome, dejavnike tveganja za razvoj bolezni, ali ste že predhodno imeli bolezen, pri kateri se bezgavke povečajo, saj lahko gre za ponovitev oziroma relaps.
Možnosti zdravljenja
Možnosti zdravljenja limfadenopatije so odvisne od vzroka bolezni. V večini primerov so otekle bezgavke posledica benignega stanja, kot je okužba, in lahko zdravnik priporoči spremljanje stanja ali pa zdravljenje z antibiotiki, protivirusnimi in protiglivičnimi zdravili.
V primeru sistemske, avtoimunske bolezni ali raka, je zdravljenje v skladu s smernicami zdravljenja teh bolezni.